Rozdělit disk, ano či ne?

WD MyBook 2Po úspěchu minulých článků věnovaných základním operacím s disky, jsem se rozhodl přidat další. Ačkoliv bylo o rozdělování pevného disku na několik oddílů napsáno určitě hodně článků, není zase tak úplně na škodu přidat článek další.

Dialog, kde rozdělení disku můžete pohodlně „naklikat“ jsem již popsal v minulém článku. Teď se budu zabývat samotnou podstatou proč mít disk rozdělený na několik oddílů. V mnoha diskuzích se totiž objevují názory, že v dnešní době je rozdělení disku na několik oddílů velice zpátečnické. Já říkám, že ne.

Z důvodu třídění dat je lepší mít disků/oddílů několik. Systémový, kde je instalace samotného operačního systému a programů, které jsou buď špatně napsané nebo z jiného důvodu musí být nainstalovány na systémovém disku, disk na ostatní programy a disk na data. Tyto dva disky mohu být sloučeny do jednoho disku, nebo případně rozděleny na více disků.

Pokračovat ve čtení „Rozdělit disk, ano či ne?“

Jak naformátovat pevný disk?

Kdo se má ty nešťastníky chodící sem z vyhledávačů? Nikdo už ani pořádně neví jak se správně formátuje pevný disk. Musím říct, že je to celkem ostuda, ale není na škodu se něco nového naučit. V tomto článku se seznámíte s nejběžnějším a nejjednodušším způsobem formátování pevného disku ve Windows bez použití jiného softwaru, trošku naťuknu vytváření oddílů a pak zmíním něco málo o formátování flash pamětí.

Kde mohu ve Windows zformátovat disk?

Klasická odpověď by zněla v okně Tento počítač (v nových verzích Windows už pouze Počítač) pravým kliknutím na onen disk a výběrem z nabídky formát. Na následujícím dialogu poté zvolíme parametry formátování.

Pokročilejší návod, který nám dovolí podstatně více, jako je vytváření nových oddílů disku atd., najdeme v dialogu diskmgmt.msc (Start -> vyhledáte diskmgmt.msc), nebo pravým tlačítkem na Start -> Správa počítače, zde je nutné překliknout na položku Správa disků. Zobrazí se nám následující dialog:

Správa disků ve Windows 10
Správa disků ve Windows 10

Před sebou vidíme seznam disků a logických oddílů v počítači, dole jsou pak fyzické jednotky s jednotlivými logickými disky. Logické disky (až na disk C) můžeme mazat a přidávat nové. Samozřejmě veškerými takovýmito úpravami přijdeme o data na nich uložená, takže jestli se do této činnosti pustíte, musíte vědět co děláte a jaké tato činnost může mít následky.

Jak zformátovat disk na NTFS?

Nyní přichází sen každého klikače -> naklikat si vše co potřebujeme 😀 . Napřed se budeme zabývat přeformátováním externího disku z NTFS na FAT. Jednoduše kliknete dole na rámeček příslušného oddílu a zvolíte Formátovat. V kontextové nabídce dáte typ svazku NTFS a ještě doporučuji zatrhnout rychlé formátování. Potvrdíme, počkáme a disk je naformátován na NTFS.

V případě, že nechcete přijít o svá data, můžete pro převod z FAT na NTFS použít program convert (convert.exe), který se spouští z příkazového řádku (Start -> Spustit -> cmd). Parametry programu jsou convert písmeno_jednotky: /fs:ntfs. Program se zeptá na aktuální jméno svazku (zjistíte například ve Správě disků nebo Tomto počítači) a jestli může odpojit jednotku. Potvrdíte a jestliže se vše povedlo máte disk převeden na NTFS.

Jak vytvořit nový diskový oddíl

Na prázdném disku, typicky hned po hardwarovém připojení do počítače, není vytvoře žádný oddíl, který by se dal připojit, čili tento disk v nabídce Tento počítač (Počítač) nenajdete. Ve správci disků však je. Takže klikneme na neobsazený disk, dáme nový oddíl, zvolíme velikost, typ (FAT/FAT32/NTFS), zatrhneme rychlé formátování a je hotovo.

V případě vytváření více oddílů si už musíme dát pozor jaký oddíl vytváříme. Fyzické oddíly mohou být maximálně 4, takže pokud na disku nebudeme potřebovat více oddílů je toto zbytečné řešit. Jiná situace ovšem nastává, chceme-li disk rozdělit na více oddílů. V tomto případě musíme z jednoho fyzického oddílu udělat oddíl logický, na který umístíme další oddíly.

Hlavní rozdíl mezi fyzickými a logickými oddílem je, že z fyzického oddílů můžeme přímo zavádět operační systém, z logického oddílu toto nelze! Zavaděč operačního systému musí být tedy umístěn na fyzickém oddílu.

Jak upravím stávající diskový oddíl?

Máte jeden oddíl velký a chtěli byste ho rozdělit na více menších? Máte smůlu, toto základní práce s disky ve Windows neumí. Oddíl musíte odstranit a místo něj vytvořit požadované oddíly nové. Samozřejmě se musíte řídit pravidly z předchozích částí článku.

NTFS na flash disk

Jedním slovem – hloupost! O tomto řešení ani nepřemýšlejte! NTFS je žurnálovací filesystém, čili má na fyzicky neměnných místech disku systémové soubory, do kterých zapisuje veškerou činnost s diskem. Jak je obecně známo flash disky mají oproti pevným diskům omezený počet záznamů. Nejprve tak pocítíte citelné zpomalení při práci s diskem, protože se bude paměť interními algoritmy snažit nahradit poškozené bloky bloky náhradními. Poté až dojdou náhradní bloky, systémový soubor již nebude z čeho opravit a vy máte po datech.

Použijte raději v dnešní době už ne moc dobrou FAT 32 nebo jiný filesystém přímo navržený pro flash paměti.

Mohu na flash disk vytvořit více oddílů?

Můžete, avšak ve Windows se vám po připojení flasky k počítači připojí pouze první oddíl, ostatní oddíly zůstanou nepřipojené. Toto se samozřejmě netýká Linuxu a Mac OS.

V případě více oddílů na externím disku k této „chybě“ nedochází, jsou připojeny všechny oddíly (alespoň mě to tak funguje 😉 ).

Závěrem

Tento článek je opravdu jednoduchým a lehkým shrnutím práce s disky ve Windows. Pokud vás zajímá více informací, navštivte stránky Microsoftu.

Jaký file systém na externí disk? NTFS!

Včera jsem si domů přinesl nový externí hardisk, jehož koupi, ačkoliv 2,5″ modelu, jsem už plánoval delší dobu, ale po sobotním vysílání  Rádia Horalistán jsem měl jasno.

Hned druhý den jsem si udělal srovnání cen z různých internetových obchodů a přepočítával výhodnost ceny na 1GB. Sice mi nejvýhodněji vyšel disk WD MyBook Essential II s kapacitou 1TB, ale nechtělo se mi za něj dávat více jak 3700Kč, takže jsem sáhl po stejném modelu s kapacitou 500GB. Promiň Hanzu, musím se opičit 😉

WD MyBook 2Jelikož jsem měl včera cestu do Brna a disk měli na skladě, moje koupě se hodně urychlila a včera večer jsem si už mohl nového disku užívat. Musím říct, že velkým překvapením byl použitý file systém. FAT32 jsem viděl na tak velkém disku poprvé a ačkoliv se snažím zařadit mezi lidi se smýšlením pokud možno zaměřeným na otevřené formáty, byl jsem zklamán. Na disk jsem plánoval ukládat soubory větší než 4GiB, takže rozhodnutí padlo hned, FAT musí pryč!

Ale jaký file systém zvolit? Linux jich sice podporuje nepřeberné množství, ale zase na druhou stranu jsou tu i kamarádi pouze s Windows, u kterých bych neuspěl s instalací ovladače na „nějaký divný disk“, který se na jejich Windows hlásí jako nenaformátovaný…

Pokračovat ve čtení „Jaký file systém na externí disk? NTFS!“