Jaroměřice nad Rokytnou

Nedávno jsem dostal dopis v následujícím znění

Monsieur a Madame Sysel,
přijměte mé pozvání na návštěvu mého letního sídla v Jaroměřicích nad Rokytnou. Součástí návštěvy bude prohlídka zámku, kostela i zahrady. Mile rádi Vás pohostíme naším tříchodovém menu, zvláště pak pečeným jehněčím. Vaše choť je vřele vítána.

hrabě Questenberg

Naložil jsem tedy svoji choť do kočáru taženého čtyřspřežím a vyrazil směr Jaroměřice nad Rokytnou.

Pokračovat ve čtení „Jaroměřice nad Rokytnou“

Procházka po zamrzlé přehradě

Možná to bude znít divně, ale i když pocházím z vesnice nedaleko od Brna a posledních 5 let tu žiji, nikdy jsem nebyl na zamrzlé přehradě. O to větší jsem měl důvod vyrazit na ni alespoň pěšky. Bohunka souhlasila a nedělní výlet byl na světě.

Už při příchodu nás překvapily davy bruslařů – někdo hrál hokej, jiní jen tak bruslili okolo přehrady. Nechtěli jsme riskovat propadnutí ledu, tak jsme se vydali po kraji přehrady a došli jsme až někam na úroveň nudistické pláže. Tam jsme přešli na druhou stranu a vydali se po souši ještě kousek k hradu. Bohužel nás už tlačil čas odjeydu vlaku, tak jsme se museli cca po kilometru otočit a vydat se po levém břehu přes ořehradní hráz zpět na šalinu.

Víkend v Krušných horách

Jaké to je sbalit se a vyrazit na prodloužený víkend přes celou republiku z Brna až do Perninku v Krušných horách? Překvapivě odpočinkové.

Kombinace autobus Brno – Praha a odvoz z Prahy přímo do Perninku (díky Vojto), zvlášť, když jsme posnídali kafe a koblih u Mlsné holky, byla famózní a utekla neuvěřitelně rychle. Ani jsme nestihli probrat plány na další dovolenou a byli jsme na místě.

Jelikož ani jeden z nás nelyžuje (aspoň pro zatím), vydali jsme se na pěší výlet na Červenou jámu a přes Hřebečnou a Abertamy až nahoru na Plešivec.

Pokračovat ve čtení „Víkend v Krušných horách“

Villa Tugendhat

Když jsem přemýšlel, jaký dárek dát Bobu k narozeninám, vzpomněl jsem si, že nikdy nebyla na prohlídce vily Tugendhat. Já jsem v ní byl poprvé v roce 2013, krátce po jejím znovuotevření, ale i přesto jsem ji chtěl vidět ještě jednou.

Villa Tugendhat
Villa Tugendhat

Celkové pojetí vily je jedním slovem impozantní. Napodruhé jsem nebyl tak ohromen jako při své první návštěvě, ale i tak musím přiznat, že bych dokázal představit žít v podobném domě. No, snad v příštím životě :).

Návštěva vily by nebyla kompletní bez procházky zahradou. Pravda, lednové počasí úplně nenabízelo výhledy na brněnské dominanty v podobě Petrova a Špilbelku, ale nic nemůže být dokonalé. Naštěstí je zahrada otevřena celoročně a bez předchozí registrace, takže si určitě někdy na jaře uděláme další výlet.

Pokračovat ve čtení „Villa Tugendhat“

Recept na zimní výlet do Mariánského údolí

Jak upéct výlet na jedno zimní dopoledne? Vyrazit do Mariánského údolí! Budeme k tomu potřebovat:

  • 2x jízdenku na MHD
  • Lotus sušenky
  • termosku s čajem
  • špetku vytrvalosti a odhodlání

Postup je pak už jednoduchý. Necháme se zavézt na konečnou linky 8, zastávka Mifkova, kde přestoupíme na autobus 55, který končí v Mariánském údolí. Tam se vydáme po modré turistické značce kolem minizoo a dvou vodních nádrží až na zříceninu Horákovského hradu. Zde v krátké pauze zkonzumujeme půlku Lotus sušenek a zapijeme je horkým čajem z naší termosky.

Až nám začnou mrznout nohy, sbalíme dočasné tábořiště a vydáme se pořád po modré směrem k rozcestníku Říčky – koupaliště. Zde budeme chvíli rozjímat, kde že to koupaliště vůbec je a následně se vydáme po žluté do nepříliš prudkého kopce. Jak už to bývá, z kopečku se stane traverz a se slovy „čích to byl safra nápad, takový výšlap, takhle v zimě ve sněhu“ funíme a krok po kroku zdoláváme nejprudší úsek cesty. Na kopci navštívíme lehce vzdálenou vyhlídku Hornek a pohledem do údolí zjistíme, že jsme právě zdolali pořádnou horu.

Vyhlídka Hornek
Vyhlídka Hornek

Dále pokračujeme po zelené až k líšeňskému hřbitovu a podél silnice zpět na zastávku Mifkova. Odtud vyrazíme znovu linkou číslo 8 na zastávku Soukenická, v jejíž blízkosti se nachází burger’s pub Pivní sady. Objednáme burger podle chuti – já doporučuji Chilli burger – a s douškem piva zakončíme tuto zimní procházku. Dobrou chuť.