Několik postřehů k San Jose

Mám-li říct americké město s největšími kontrasty, tak je to stoprocentně San Jose. Na jedné straně tu jsou honosná sídla největších technologických firem, na druhé stovky bezdomovců přespávajících v parcích v centru města. Vše pár desítek metrů od sebe. Myslím, že není třeba zmiňovat odér linoucí se centrem města, který dodává tomuto kontrastu na intenzitě.

Na jejich obranu musím říct, že tito bezdomovci nejsou tak vlezlí, jako v mnoha českých městech. Těžko říct, jestli se to dá takto zobecnit na všechny, nebo na mě prostě bylo znát, že jsem cizinec, ale ani jeden z nich mě nezastavil a nežádal o pár dolarů na živobytí.

Hromadná doprava

Další věc, která je pro toto město netypická, je funkční MHD. Myslím tím linky tramvaje (light rail) a autobusů, které jezdí na čas, v pravidelných intervalech a navazují. Pro čtenáře z Česka, kteří kroutí hlavou – ano, opravdu máme jednu z nejpropracovanějších sítí hromadné dopravy na světě.

Byl jsem velmi překvapen, když jsem před hotelem nasedl do klimatizované tramvaje a za 30 minut jsem byl před konferenčním centrem. Jako bonus jsem se cestou mohl připojit na bezplatnou WiFi. To celé za cenu $2.25 – skoro zadarmo.

Co mě ale opravdu překvapilo, je způsob signalizace řidiči k zastavení na zastávce na znamení. Dosud jsem se setkal s různými tlačítky umístěnými buď někde na držadlech nebo na dveřích. Zdejší tramvaje mají u oken takový černý vodorovný pásek, dlouhý zhruba půl metru, na který když zatlačíte, signalizujete řidiči, že má zastavit. V autobusech funguje podobný systém. Kolem oken je natažen provázek, za který se tahá. V novějších autobusech je napojen na senzor, ve starších překvapivě na zvonek. Inu, když to funguje, tak proč ne.

Bydlení

Jestli je někde cena bydlení vyšroubovaná úplně na maximum, tak je to na Manhattanu a v okolí San Franciska. Kousek od hotelu jsem měl čtvrť, kde byly domy s rozměry většího karavanu, cca 3,5 x 10 m. A vedle každého domku jedno parkovací místo. Opravdu nechápu, jak tam někdo může žít, když sousedovi koukáte nejen do talíře, ale také přímo do ložnice.

Ve středu města už jsou klasické nájemní domy s venkovními požárními schodišti, jak je známe z amerických filmů. Pokud sníte o apartmánu, podobném jako obývali seriálové přátelé, musím vás zklamat. Díky vysokým činžím budete pravděpodobně sdílet svůj apartmán s několika dalšími lidmi.

Závěrem

San Jose je na Ameriku opravdu netypické město, fungující hromadná doprava jej přibližuje spíš Evropě. Byl jsem v něm moc krátkou dobu, abych dělal nějaké hlubší závěry, ale rozhodně patří k městům, kde bych mohl žít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *