San Francisko jako na dlani

Dnešní článek popisuje krátký výlet do San Franciska, který jsem uskutečnil v květnu 2016. Stejně jako v předchozí sérii jsem do USA vyrazil na pracovní cestu, tenkrát se mi ale nechtělo moc cestovat, jelikož jsem se měsíc před odletem vrátil z dovolené v Austrálii. Program byl typicky pracovní, přesto jsem si našel čas a udělal si jednodenní výlet do San Franciska, města hippies.

Jelikož jsem bydlel až za sanfranciským letištěm a vím, jak příšerná je tam doprava, nechal jsem auto na jednom z odstavných parkovišť a využil jsem Cal Train, který jezdí každých 15 minut a doveze vás až do centra města – na Kings street. Odtud jsem se vydal na prohlídku down townu, kde jsem nemohl minout proslulé kabelové tramvaje. Bohužel fronta na ně byla tak obrovská, že jsem ji raději vzdal a pěšky pokračoval ke Coit tower.

K věži vede strmá silnice a člověk se cestou nahoru pořádně zadýchá. Naštěstí je pořád na co koukat, ať to jsou poměrně úzké domy, kdy z na jedné straně jdete z ulice přímo do sklepa a na druhé přímo do prvního patra, tak zaparkovaná auta, která musí být skoro zašpalíkovaná, aby nesjela z kopce.

Vnitřek Coit tower je vyzdobený malbami různých dělnický profesí, něco ve stylu typických komunistických maleb pracujícího lidu, tu na poli, tu v ocelárně. Chybé jen srp a kladivo. Nicméně Američani to berou úplně jinak a jsou na ně náležitě pyšní. Já jsem si víc užíval výhled na město z vrcholu věže.

Z Coit tower jsem se vypravil na známou Lombard street. Jednou z mnoha prudkých ulic, která však není v nejprudším úseku rovná, nýbrž je tvořena pravidelnými serpentinami. A jelikož je opravdu proslulá, prodíráte se k ní přes davy turistů.

Mojí další zastávkou byl rybí trh Fishermans Wharf. Obchůdky a restaurace přímo lákaly zastavit se na oběd a dát si nějakou tu mořskou pochoutku. Ani já jsem neodolal a dal si pořádný talíř smažených krevet. Kdybych jen v tu dobu věděl, že to není úplně šťastná volba…

V jednom z doků se nachází muzeum hracích automatů. Od klasického pinballu až po vědmu známou z filmu Velký. Dále jsou tu lachtani, slunící se na molu pózujíce turistům a dávající tomuto místu charakteristický puch…

Kolem pobřeží vede stezka, která vás dovede přímo k slavnému Golden Gate Bridge. Pravda, je trošku delší (cca 5 km), ale za pěkného počasí je to celkem hezká procházka, která nabízí výhled na Alcatraz, Palace of fine arts a Crissy field. Bohužel jsem cestou zjistil, jakou chybou bylo dávat si smažené krevety a musel jsem se vypravit hledat WC, díky čemuž jsem narazil na Fort Point.

Jestli si pamatujete film A.I. Umělá inteligence a přemýšlíte, kde že to bylo to tržiště u Golden Gate Bridge, tak to je to místo. Pevnost, která chránila Golden Gate před možnou invazí měla být při stavbě mostu zbourána, ale po protestech památkářů naštěstí zůstala zachována. Vstupné je dobrovolné a z vrchního patra je opravdu netypický výhled na konstrukci samotného mostu.

Pak už jsem se jen vyškrábal nahoru na kopec a vydal se v kordonu pěších turistů a cyklistů po mostě na druhou stranu. Z fotek se to nezdá, ale je to opravdu dálka a navíc nahoře hodně fouká. Nicméně výhledy jsou fantastické.

Ještě si dovolím odbočku ke konstrukci samotného mostu. Byl jsem velmi překvapen, jaká subtilní konstrukce drží celý most pohromadě. Každý závěs je tvořený čtyřmi lany, které se dají obejmou pěstí.

Až jsem se dostatečně nabažil výhledů, vydal jsem se autobusem přes Golden park na tramvaj do centra. Měl jsem trošku problémy s orientací, tak jsem se zeptal jednoho Američana na cestu. Po krátké konverzaci se mě zeptal odkud jsem a když se dozvěděl, že z České republiky, řekl mi: „Ahoj a dobrý den“ a že má v práci kolegy Čechy, kteří ho to naučili. Svět je prostě malý.

Tramvaj dorazila až na Kings street a já se vydal svým Cal trainem zpět na hotel. San Francisko na mě udělalo velmi silný dojem a je to jedno z měst, kam bych se chtěl podívat ještě jednou a na delší dobu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *