PHX: Las Vegas a Hoover Dam

Předposlední víkend mého pobytu jsme se s Lubošem vypravili do města hříchu, Las Vegas. A protože po cestě je jedna z nejvýznamnějších staveb postavených během velké krize, symbol Ameriky, světoznámý Hoover Dam, zastavili jsme se i tam.

Jak se říká, co se stalo ve Vegas má zůstat ve Vegas, takže v případě tohoto města nebudu moc zabíhat do detailů a trochu netypicky použiji jen odrážky.

  • Las Vegas je jen větší Václavák
  • zajímavé je tamní MHD, kdy se mísí opilí turisté s holkama co jedou na noční směnu
  • Carl Jr. je ten nejhorší fastfood kde jsem kdy byl
  • vyhrál jsem $5 na jednorukém banditovi

Celkově se dají zážitky z Vegas shrnout do jedné věty. Byl jsem tam.

Cestou zpět z Vegas jsme se konečně dostali k oné dominantě, Hoover Dam. Naštěstí pro nás, se už nejedná pouze o přehradní nádrž, ale také o dálniční most, z kterého je nádherný výhled na celou přehradní hráz a jezero za ní.

Ještě do nedávna jezdila veškerá nákladní a osobní doprava směřující do Las Vegas přes její hráz, což způsobovalo velké zácpy a dle panelů vysvětlujících důvody pro stavbu dálničního mostu, musely některé kamiony čekat i 8 hodin, než mohly pokračovat. Do toho přidejme i bezpečností opatření, která byla zavedena po 11. září a vznikne nám situace, kterou byla potřeba vyřešit.

Do příprav stavby dálnice a potažmo dálničního mostu zasáhla znovu hospodářská krize, takže z jednoho symbolu Ameriky se staly symboly dva. V obou případech dělníci a inteligence spojila svoje síly a vzniklo něco mimořádného, symbol odhodlání a nezdolnosti, symbol na který jsou všichni Američané nesmírně pyšní.

O stavbě přehrady bylo natočeno spoustu dokumentů, říká se o ní spousta historek, ale co zůstává je, že se jedná opravdu o monumentální dílo. Už jen pohled shora do přepadových kanálů je impozantní, je totiž vidět pouze velká černá díra, které mizí kdesi v hloubi skály.

Paradoxně použití tohoto přepadu samotnou přehradu spíše poškozuje, protože padající voda má víc síly, než může vydržet beton, z něhož je postaven. Každopádně inženýři odvedli velký kus práce, ale matka příroda má přeci jen ještě trošku navrch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *